Wdrażanie systemu ERP - przeczytaj, kiedy nie jest zalecane
Systemy takie jak ERP ułatwiają funkcjonowanie niejednej firmie. Pozwalają spiąć razem księgowość, produkcję i logistykę w jednym programie i dają dostęp każdemu z działów do wszystkich niezbędnych informacji. Nie każda firma jednak odczuje korzyści z wykorzystania takiego systemu. W niektórych przypadkach system ten może firmę narazić nawet na stratę czasu i pieniędzy.
Jakie są zasady działania systemu ERP?
By wiedzieć, kto nie powinien stosować systemu ERP, trzeba poznać podstawy jego działania. W ramach systemu otrzymuje się narzędzie, które pomaga w koordynowaniu pracy całej firmy produkcyjnej. Sam program jest nastawiony głównie na wspomaganie pracy księgowości, ponieważ pozwala sprawdzać wszystko pod kątem optymalizacji finansowej i zbiera wiele istotnych dla księgowych informacji. By praca systemu wspomagała też inne działy, niezbędne jest dokupienie specjalnych modułów – MES do zarządzania produkcją i WMS do zarządzania magazynem. Dopiero taki komplet ułatwia pracę poszczególnym działom, jednak brać trzeba pod uwagę ograniczoną elastyczność tego rozwiązania i konieczność wprowadzania mnóstwa informacji. Duże firmy produkcyjne są w stanie sobie z tym poradzić i system w takim przypadku przynosi wiele korzyści. Co jednak z firmami średnimi i małymi?
ERP dla małej firmy
Najczęściej na pytanie „Kiedy nie zalecamy wdrażać systemu ERP?” odpowiadamy, że właśnie w przypadku małych firm. Przede wszystkim system ten jest dla małych firm zbyt duży. Konieczność zbierania dużej ilości informacji wiąże się z dodatkową pracą dla osób, które w tym czasie mogłyby wykonywać inne obowiązki. Ze względu na duże rozmiary i skomplikowanie konstrukcji systemu, jest on wyjątkowo trudny do wdrożenia i dostosowania pod wymagania małej firmy. Często okazuje się, że jest to wręcz niemożliwe i cała firma musi być dostosowywana do systemu, który miał ułatwić pracę. W takiej sytuacji dużo lepiej pozostać przy już sprawdzonych systemach i nie ryzykować ponoszenia kosztów.
Koszt systemu ERP
Sam koszt systemu ERP i jego wdrożenia sprawia, że jest on nieopłacalny dla małych, a nawet dla wielu średnich firm. Inwestując w jakiekolwiek oprogramowanie trzeba kalkulować, po jakim czasie koszt ten się zwróci w formie wypracowanych dzięki oprogramowaniu oszczędności. Brać trzeba pod uwagę również fakt, że sam zakup i wdrożenie nie są jedynymi kosztami systemu ERP. Liczyć się trzeba z płatnymi aktualizacjami, dotyczącymi całego oprogramowania, niezależnie od zakresu jego wykorzystania. Z tego też powodu, jeśli firma nie posiada obrotu na wysokim poziomie, system ERP jest kompletnie nieopłacalny i generuje jedynie zbędne koszty.
Problemy z elastycznością
Wdrożenie systemu ERP jest zdecydowanie niezalecane w przypadku firm, które wymagają elastyczności. W momencie wprowadzania jakichkolwiek zmian mających na celu usprawnienie działania firmy, jednak wychodzących poza schemat działania systemu ERP, staje się on kompletnie bezużyteczny, ponieważ wszystkich zmian trzeba dokonywać za pośrednictwem dodatkowych modułów, bądź zamawiając kompletne przebudowanie. Wiąże się to z kolejnym wydatkiem zarówno na przerobienie systemu, jak i ponowne jego wdrożenie. Nawet gdy wystarczy dokupienie modułu, nie oznacza to wcale dużo mniejszych wydatków, ponieważ moduł również trzeba odpowiednio wdrożyć, a niejednokrotnie nawet dostosować wprowadzone rozwiązania pod sztywne założenia brane pod uwagę w czasie projektowania modułu.
Systemy ERP są dobrym rozwiązaniem dla dużych firm produkcyjnych, które potrzebują jednego integralnego systemu umożliwiającego pełną kontrolę księgową nad całą firmą, jednak nie sprawdzają się kompletnie w przypadku małych przedsiębiorstw z niewielkim obrotem i wymagających oprogramowania elastycznego, dostosowującego się do zmiennych warunków.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Porównanie systemów ERP
-
CRM czy ERP - który z nich wybrać?
-
Systemy POS w realizacji sprzedaży i obsłudze klienta
-
Systemy ERP - w jakich sektorach się sprawdzą?
-
Jaki moduł systemu ERP wybrać i czym się kierować?
Najnowsze wpisy:
-
Sztuczna inteligencja wspiera systemy ERP
-
System ERP - jakie korzyści zapewnia w przedsiębiorstwie?
-
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów
-
Czy ERP może zastąpić system PIM?
-
Wdrażanie systemu ERP - przeczytaj, kiedy nie jest zalecane