System ERP - jakie korzyści zapewnia w przedsiębiorstwie?
Z pewnością wielu wie, że środowiska biznesowe to bardzo dynamicznie rozwijająca się przestrzeń gospodarcza. Współczesne firmy muszą stawiać czoła wielu zmianom nie tyle prawnym, co również rynkowym i konkurencyjnym, przez co naturalnym aspektem przedsiębiorstw jest ciągły rozwój oraz adaptacja do nowego środowiska. Wiele zmian motywuje firmy do podjęcia decyzji, które mają na celu skracanie czasu realizacji zamówień czy wydajniejszego koordynowania swoich działań na polu popytu i podaży. Ale być może niewielu również wie, że takie działania adaptacyjne można bardzo łatwo zoptymalizować i sprawić, aby nie stanowiły one kłody na drodze rozwoju. Z pomocą przychodzi system ERP i korzyści, jakie za sobą niesie. Jakie benefity wynikają z korzystania z programów ERP?
Co to jest ERP?
Przypomnijmy sobie krótko, czym jest system ERP, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa, albo przez niektórych nazywanym „centralnym systemem nerwowym przedsiębiorstwa” - to system, który pozwala na przeprowadzenie całej firmy w procesach finansowych, zasobach ludzkich, produkcji czy usługach. Dzisiejsze systemy ERP i ich wdrożenie nie jest tożsame już z tym, co było dziesięć lat temu – programy ERP wykorzystują najnowsze technologie (takie jak, chociażby sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe), które pozwalają na zapewnienie automatyzacji i zwiększenia organizacji samej firmy.
Wdrożenie systemu ERP
Sam proces wdrożeniowy oprogramowania ERP jest kompleksowy, ale wymaga on starannego planowania oraz zaangażowania całego zespołu projektowego. Tradycyjne metody wdrożeniowe obejmują takie etapy jak planowanie, konfigurację systemu czy integrację z już istniejącymi rozwiązaniami, przez co obowiązkowe stają się migracje danych i odpowiednie szkolenie pracowników. Niemniej, ta chwila wysiłku i przystosowania do nowego środowiska pracy, z pewnością przyniesie swoje korzyści, które zostaną teraz omówione.
Ogólne korzyści systemu ERP
Wdrożenie systemu ERP to przede wszystkim realny i szybki zwrot inwestycji. Poprzez usprawnienie dotychczasowego działania przedsiębiorstwa, możliwym stają się wysokie progi produktywności i zwiększenie wydajności pracowników. Dodatkową korzyścią z wprowadzenia systemów ERP to wyższy poziom organizacji pracy, co również łączy się z usprawnieniem działania firmy, oraz pełna kontrola nad firmą i jej procesami wewnętrznymi. Niejednokrotnie okazuje się, że w przypadku ograniczenia złych decyzji, to właśnie udoskonalenie organizacji pracy i struktury okazują się kluczowe dla rozwiązania danego problemu.
Usprawnienie procesów biznesowych
Programy ERP są dedykowane dla wszystkich przedsiębiorstw – dużych i małych. Wdrożenie ERP usprawni działania pracowników na wszystkich szczeblach, zaczynając od zarządu, a kończąc na pracownikach szeregowych, których praca również może ulec zwiększeniu efektywności. Tutaj znaczącą rolę pełni współdzielona baza danych, która może zintegrować wszystkie informacje oraz ich przebieg w przedsiębiorstwie. Do przykładów systemów ERP i korzyści dla firm, to np. Microsoft Dynamics 365 Business Central, który pozwoli na prostą i szybką pracę zdalną bez względu na urządzenie, z którego jest wykonywana dana praca.
Optymalizacja zarządzania zapasami i realizacją zamówień
Oprogramowanie klasy ERP ogranicza poziom zapasów, które z kolei później wprowadzą lepsze planowanie oraz organizację w obszarze gospodarki materiałowej. Dodatkowo system ERP jest szczególnie ceniony przez pracowników działów zaopatrzenia i logistyki. Przykładowo: jeżeli na magazynie pojawiają się braki, to oprogramowanie ERP pozwala na szybkie i skuteczne zapełnienie tej luki, przez co posiadamy realny wpływ na utrzymanie standardów magazynowych i wpływ na szybkość działania firmy.
Oprócz tego systemy ERP pozwalają na automatyzację procesów związanych z zarządzaniem zamówieniami, dzięki czemu możliwa staje się optymalizacja obsługi e-commerce oraz polepszenie operacji handlowych.
Kontrolowanie księgowości
Prawidłowa analiza kosztów i zobowiązań niejednokrotnie stanowi realny klucz do sukcesu firmy, niezależnie od jej rozmiarów. Nasz ranking systemów ERP pokazuje, że oprogramowania te realnie przyczyniają się do automatyzacji procesów księgowych oraz szczegółowych analizy należności. Sprawny proces konsolidacji danych pozwala na wprowadzenie porządku i usprawnienia księgowości.
Zwiększenie poziomu zarządzania zasobami ludzkimi
Współczesny świat wymaga szczególnego przywiązania wagi do bezpieczeństwa danych oraz pracowników w infrastrukturze firmy. System ocen pracowników, jak i proces obsługi płacowej, to jedne z benefitów, jakie dają systemy ERP w obszarze HR. Dodatkowo pozwalają one na lepszą ewidencję czasu pracy i ugruntowanie bezpiecznej przestrzeni dla danych osobowych.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Porównanie systemów ERP
-
CRM czy ERP - który z nich wybrać?
-
Systemy POS w realizacji sprzedaży i obsłudze klienta
-
Systemy ERP - w jakich sektorach się sprawdzą?
-
Jaki moduł systemu ERP wybrać i czym się kierować?
Najnowsze wpisy:
-
System ERP - jakie korzyści zapewnia w przedsiębiorstwie?
-
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów
-
Czy ERP może zastąpić system PIM?
-
Wdrażanie systemu ERP - przeczytaj, kiedy nie jest zalecane
-
Czym jest MRP i czym się różni od systemu ERP?