Skip to main content

Artykuły dotyczące Twojego biznesu

System ERP, czyli serce przedsiębiorstwa

Dodaj komentarz

Właściciele przedsiębiorstw nieustannie poszukują sposobów na optymalizację czasu pracy, zwiększenie efektywności i wydajności. Najlepsze produkty wspomagające pracę, cechują się wysoką elastycznością, przez co rozwiązują problemy i uwypuklają zalety obsługiwanych przez siebie firm. Z szeregu wachlarza dostępnych na rynku produktów, na pierwszy plan wybijają się systemy ERP. Czym są i co czyni je wyjątkowymi?

Grafika z lupą o systemach ERP

Baza danych, ułatwiająca zarządzanie firmą

System ERP pełni rolę serca przedsiębiorstwa i działając w roli swoistego centrum informacyjnego, usprawnia jego pracę na niespotykaną wcześniej skalę. Jako zaawansowane technologicznie produkty, systemy ERP pełnią funkcję jednostki integrującej i porządkującej oprogramowanie potrzebne do funkcjonowania firmy. Systemy ERP to oprogramowanie o konstrukcji modułowej, umożliwiające bezproblemowe kierowanie działami kadr, magazynami czy księgowością. Moduły odpowiedzialne za kontrolowanie każdego z nich, zebrane są w jednym miejscu, w celu łatwiejszego przepływu danych i łatwiejszego dostępu do tychże, a co za tym idzie — zarządzania firmą. Baza, która zbiera na jednej przestrzeni wszystkie kluczowe informacje, prowadzi do swego rodzaju centralizacji, nawet w przedsiębiorstwach rozproszonych. Dzięki temu przepływ danych przez krwiobieg firmy jest znacznie ułatwiony, co z kolei przyczynia się do optymalizacji czasu pracy i prowadzi do znacznego obniżenia kosztów.

Dobry system umie się zaadaptować

To, co okaże się korzystne dla przedsiębiorstw z jednej branży, może być bezużyteczne, lub wręcz szkodliwe dla tych działających w odmiennych. Dlatego specyfika i sposób działania dobrego systemu ERP, dostosowuje się do indywidualnych potrzeb firmy. System zostaje zoptymalizowany po to, by jak najefektywniej pomagać przedsiębiorstwu na drodze do zwiększenia wydajności.

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają systemy ERP?

Jedną z zalet, które przekonują zarządy przedsiębiorstw do wdrążenia u siebie systemów ERP, jest niewątpliwie automatyzacja konkretnych procesów.

Dzięki niej pracownicy oszczędzają czas na rutynowych czynnościach, z możliwością przeznaczenia go na pracę przyczyniającą się do realnego zwiększania produktywności.

W tym czasie zarząd korzystając z informacji zebranych w jednej, łatwo dostępnej bazie danych, prowadzi firmę z nieporównywalnie większą łatwością, a wszystkie jej działy, jako kolektyw, podejmują mniejszą ilość niekorzystnych decyzji. Modułowa konstrukcja systemu ERP, ułatwiając pracę z aktualnymi danymi, nie tylko optymalizuje decyzje o bieżących działaniach, ale usprawnia planowanie przyszłych, czasami odległych decyzji przedsiębiorstwa. Dzieje się tak dzięki dużo łatwiej przeprowadzanym analizom marketingowym i finansowym. Wszystko to dzięki łatwemu dostępowi do kluczowych dla przyszłości firmy informacji i statystyk. System ERP jest więc świetnym narzędziem ułatwiającym pracę i planowanie, ale także ograniczającym czynniki sprzyjające popełnianiu błędów.

Analiza wykresów podczas procesu zarządzania przedsiębiorstwem

Cechy najlepszych systemów ERP

Czym powinniśmy się kierować, w celu wyboru najbardziej efektywnego systemu? Przede wszystkim należy zadbać o to, by firma mająca wdrożyć nasz system, miała jak największe doświadczenie i renomę — to od firm wdrożeniowych w największej mierze zależy końcowy sukces przedsięwzięcia.

Ważnym czynnikiem jest też intuicyjność i przejrzystość interfejsu systemu, którym jesteśmy zainteresowani. Tym samym jest to więc jeden z czynników, które powinniśmy brać pod uwagę przy jego wyborze.

Ponadto, ważne, by wybrany przez nas system był elastyczny dzięki wielofunkcyjności. Dobry system ERP adaptuje się do potrzeb firmy, a następnie rozwija się wraz z nią po to, by utrzymywać wysoki poziom wydajności jej pracy.

Produktem spełniającym wyżej podane kryteria, jako narzędzie wysoce funkcjonalne i łatwo adaptujące się do warunków, z pewnością jest TETA ERP, będący jednocześnie faworytem wielu zestawień tego typu systemów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.