Rozwiązania ERP - poznaj fakty i mity
Efektywne zarządzanie to warunek sukcesu każdego przedsiębiorstwa. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wykorzystanie zgromadzonego potencjału, a także obniżenie kosztów do akceptowalnego poziomu. Pomóc w tym może system ERP, stanowiący wsparcie dla przedsiębiorców w różnych branżach.
Co to jest oprogramowanie ERP?
ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to innowacyjny system zarządzania różnego rodzaju zasobami. Jest to rozbudowane narzędzie, dzięki któremu możliwe jest nie tylko sprawowanie kontroli nad wielkością czy częstotliwością dostaw, ale również usprawnienie całego procesu, związanego z dostawami. Jest to możliwe dzięki wsparciu dla takich czynników, jak np. szybkość obiegu dokumentów w firmie.
Jak działa system ERP?
Wbrew pozorom, wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie nie jest szybkim procesem. Może on trwać kilka tygodni, ale nawet i dwa lata. Wpływa na to przede wszystkim wielkość przedsiębiorstwa, ale również i wymagania, jakie stawia się przed oprogramowaniem. Niezwykle istotne jest także przeszkolenie pracowników, by potencjalne błędy nie generowały spadków sprzedaży. Dzięki systemowi ERP możliwe jest tworzenie potężnych baz danych, w oparciu o wprowadzone informacje, które są na bieżąco aktualizowane. Zastosowane rozwiązania ułatwiają dostęp do danych ze wszystkich obszarów, co znacznie ułatwia pracę osobom, zatrudnionym na różnych stanowiskach. W praktyce możliwe jest np. poinformowanie magazynów o konieczności zwiększenia zaopatrzenia w danym zakresie, przez dział odpowiadający za obsługę klienta. Dzięki temu firma nie musi zapełniać magazynów, by odpowiadać szybko na rosnące zapotrzebowanie i dynamiczne zmiany na rynku towarów i usług.
Dla kogo system ERP?
Główną cechą oprogramowania ERP jest uniwersalność. Z tego względu system ten może nie sprawdzić się w przedsiębiorstwach, zajmujących się ściśle wyspecjalizowanymi obszarami. Świetnie natomiast poradzi sobie tam, gdzie potrzebne jest wsparcie w zakresie księgowości, płynności finansowej i w zarządzaniu środkami trwałymi. To również doskonały sposób na usprawnienie procesu produkcji i efektywnego wykorzystania powierzchni magazynowych przedsiębiorstwa.
Zalety korzystania z systemu ERP
Niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna, pozwalająca na wprowadzanie informacji spoza siedziby firmy. Dzięki temu możliwa jest bieżąca aktualizacja danych i stała kontrola nad procesami, które przebiegają w przedsiębiorstwie. ERP umożliwia również poprawę wydajności nierentownych obszarów, przy jednoczesnym podniesieniu standardów w zakresie komunikacji między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Porównanie systemów ERP
-
CRM czy ERP - który z nich wybrać?
-
Systemy POS w realizacji sprzedaży i obsłudze klienta
-
Systemy ERP - w jakich sektorach się sprawdzą?
-
Jaki moduł systemu ERP wybrać i czym się kierować?
Najnowsze wpisy:
-
System ERP - jakie korzyści zapewnia w przedsiębiorstwie?
-
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów
-
Czy ERP może zastąpić system PIM?
-
Wdrażanie systemu ERP - przeczytaj, kiedy nie jest zalecane
-
Czym jest MRP i czym się różni od systemu ERP?