Skip to main content

Artykuły dotyczące Twojego biznesu

Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów

Rok 2024 to zdecydowanie rok innowacji dla systemów ERP, które są kluczowym narzędziem dla zarządzania i automatyzacji systemów oraz operacji biznesowych obejmujących przedsiębiorstwa większe i mniejsze na całym świecie. W tym artykule zebraliśmy opinie ekspertów i liderów wielu branż na podstawie raportu „Perspektywy ERP 2024”, aby rzucić trochę światła na ERP i rozwiać potencjalne wątpliwości.

System ERP - Top10 Ranking

Nowe przychodzi szybko

Rozwój samej technologii ERP jest powiązany z potrzebami i oczekiwaniami biznesów na całym świecie. Dynamiczny charakter tych systemów pozwala na ciągłą ewolucję, wprost proporcjonalną dla potrzeb rynkowych. Nieustannie zmieniająca się natura systemów ERP pozwala na wprowadzanie zastosowań, na które jest zapotrzebowanie i których metodologia może jedynie pozytywnie wpłynąć na operacje w obrębie przedsiębiorstw. Systemy te wykorzystują, chociażby sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, chmury obliczeniowe oraz narzędzie Business Intelligence, aby uczynić operacje bardziej zorganizowanymi i przynoszącymi większe zyski.

Zmiany trendów w modelach licencjonowania

Omawiany raport zwraca również uwagę na ewolucję modeli licencjonowania – tutaj zdecydowanymi przodownikami okazują się modele subskrypcyjne. Jakie wynikają z tego korzyści? 

Przede wszystkim według ekspertów jest to zdecydowanie większa elastyczność i oraz łatwiejszy próg wejścia, co jest szczególnie korzystne dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki obraniu takiego modelu wykorzystywane systemy ERP stają się dostosowane do ciągłych innowacji (dzięki elastyczności), dlatego też łatwiej jest później wdrożyć nowe funkcje i usprawnić działanie firmy.

Rozwój a globalizacja rynku pracy IT

Kolejnym aspektem, na który eksperci zwracają uwagę, jest globalizacja rynku pracy IT, co również wpływa na warunki pracy i poziomy wynagrodzeń. Globalizacja powoduje także zwiększenie konkurencji – mnogość firm wpływa na mnogość wyborów, jakie potencjalny pracownik IT może podjąć, wobec czego przedsiębiorstwa muszą stać się bardziej konkurencyjne.

Integracja z ekosystemami w sferze cyfrowej

Rosnąca tendencja objęła również integrację systemów ERP z ekosystemami cyfrowymi – są to takie strony chociażby jak Krajowy System e-Faktur (KSeF). Tego typu integracje pozwalają na zwiększenie przejrzystości oraz efektywności procesów biznesowych, co z kolei pozwala na automatyzację wymiany danych między różnymi systemami.

Technologia w chmurze

Technologia w chmurze

Zdecydowanie jednym z najważniejszych trendów, bo i pozwalającym na większe zintegrowanie pracy firmy, jest ekspansja rozwiązań chmurowych oraz sukcesywne wdrażanie ich w systemy ERP. Tak nakreślony nowy standard oferuje przedsiębiorcom zdecydowanie większą elastyczność (np. poprzez dostęp do systemów z każdego miejsca czy urządzenia), skalowalność oraz dostęp do innowacyjnych technologii, które wbrew pozorom nie wymagają ponoszenia znaczących kosztów inwestycyjnych w środowisku infrastruktury IT.

Wpływ pandemii na adaptację i rozwój

COVID-19 z pewnością odcisnął niebywałe piętno na niejednej firmie – nie tylko pod względem zarobków, ale i samego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mowa tu chociażby o adaptacji nowych technologii w obszar firm. Zwrotem okazała się większa przystępność pracy zdalnej i dostrzeżenie, że niektóre zawody w zupełności nie wymagają przebywania w biurze. Rozwinięciu uległo również samo bezpieczeństwo wykonywania pracy zdalnej poprzez rozwój infrastruktur sieciowych. Według ekspertów jest to kolejny dowód na dynamiczny rozwój i szybką adaptację do potrzeb przez systemy ERP.

Zmiany o charakterze prawnym

Poprzedni rok z pewnością przyniósł wiele zmian prawnych, które z kolei wpłynęły na funkcjonowanie i rozwój systemów ERP. Nowe regulacje oraz zmiany istniejących przepisów prawnych wymusiły na przedsiębiorstwach oraz dostarczycielach ERP adaptację do nowych wymogów. Wcześniej wspomniana integracja z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF) jest jednym z przykładów takich zmian, które wymagały szybkiej i skutecznej reakcji od systemów ERP. Ale zmiany przynoszą również jedno – nowe możliwości. To właśnie takie ingerencje prawne umożliwiły rozwój na przestrzeni analizy danych, automatyzacji procesów biznesowych i dostosowaniu technologii pod klienta.

Rola konsultantów ERP

Niewątpliwie mnogość zmian i nowych technologii wymusiły na konsultantach ERP pójścia w ślady systemów, z którymi mają do czynienia na co dzień – musieli oni zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Nowa wiedza i doświadczenie stały się kluczowe dla firm, które szukają pomocy w optymalizacji swoich systemów ERP. W tym rejestrze eksperci podkreślają rosnące zapotrzebowanie na usługi konsultacyjne oraz wdrożeniowe, co po raz kolejny dowodzi potrzeby ciągłego dostosowania systemu do biznesu. 

Zbierając przytoczone tu opinie ekspertów – mamy do czynienia z dynamicznym i ewoluującym środowiskiem biznesowym, który napędzany jest innowacją. Kluczem tutaj nie będzie wyłącznie technologia, ale wiedza, jak tej technologii użyć i rozwinąć w kierunku pożądanym przez klienta. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo interesujący artykuł. Prowadzę firmę składającą się z wielu działów i rozważam wdrożenie systemu ERP, ...
Dopiero zaczynam interesować się tematem systemów ERP, bo chciałbym wprowadzić taki do mojej firmy. Wskazówka ...
Bardzo ciekawy wpis. Nie spodziewałem się, że systemy ERP potrafią tak ułatwić pracę! Z tego ...