Skip to main content

Artykuły dotyczące Twojego biznesu

Jaki moduł systemu ERP wybrać i czym się kierować?

2 koment.

System ERP służy do planowania zasobów przedsiębiorstw, stanowi system aplikacji, złączonych wewnątrz jednej bazy danych. System, który działa prawidłowo, pomoże poprawić jakość funkcjonowania firmy.


 

Komu jest potrzebny system ERP i gdzie się sprawdzi?

Pierwszym i podstawowym pytaniem, które należałoby sobie zadać, to pytanie: czym jest system ERP? Odpowiadając, racją bytu systemu ERP jest uporządkowanie przebiegu procesów i umożliwienie kontroli nad nimi. System sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zarządzanie procesami wymagać będzie wsparcia informatycznego. Każde przedsiębiorstwo może wybrać własne moduły, które w najkorzystniejszy, optymalny sposób wspomogą proces działania firmy.

Czy istnieją funkcjonalności systemów ERP dedykowane dla poszczególnych branż?

Mamy różne funkcjonalności, dedykowane poszczególnym branżom, będą to:

1) Streamsoft Prestige dla produkcji, usług i handlu, z rozbudowanym modułem zarządzania produkcją;

2) Streamsoft Verto dla e-commerce i retail, znajdziemy tutaj rozbudowany model WMS oraz współpracy z systemem RTLS;

Systemy ERP w logistyce

Zarządzanie procesami logistycznymi niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Korzyścią będzie przede wszystkim racjonalizacja kosztów. Wdrożenie systemu ERP wiąże się z obsługą całości działań w pojedynczym narzędziu i zwiększoną terminowością wysyłek. W produkcji chodzi o skorelowanie sfery logistyki z procesami planowania produkcji. W logistyce sprzedaży chodzi o szybką i efektywną obsługę, dzięki temu zyskujemy szersze spektrum zadowolonych i lojalnych względem nas klientów. W e-commerce system ERP usprawnia automatyzację zatowarowania, multisystrybucję oraz replenishment.

W jaki sposób wybrać system ERP i jaki jest jego koszt?

Przy wyborze systemu powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalność, chodzi o bogatą ofertę w standardzie i szerokie możliwości startowe. Powinniśmy mieć na uwadze ponadto indywidualne potrzeby użytkownika, chodzi o poziom otwartości systemu oraz o spersonalizowane rozwiązania. Musimy rozeznać, czy firma, która zaimplementuje system, wesprze nas później po dokonaniu wdrożenia, czy zapewni stałą współpracę. Producenci z polskim kapitałem są liderami rynku, dlatego też powinniśmy poważnie rozważyć skorzystanie ze świadczonych przez nich usług np. przez Streamsoft. Cena systemu nigdy nie jest stała, zależy od wielu czynników. Koszt, który zapłacimy, jest zależny od modelu, ale nie tylko, chodzi również o wielkość, profil, potrzeby danego przedsiębiorstwa. Nie jesteśmy w stanie określić widełek cenowych, powinniśmy wiedzieć, za co konkretnie ponosimy opłaty, jaki produkt otrzymamy i dlaczego cena jest taka, a nie inna. W skład całkowitego kosztu wejdą koszty: licencji, wdrożenia oraz późniejszego serwisu, infrastruktury.

W jaki sposób sfinansować koszt zakupu systemu ERP?

Poza skorzystaniem z własnych funduszy przedsiębiorcy często starają się o dotacje unijne przeznaczone na oprogramowanie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Damian · 3 miesięcy temu
    Dopiero zaczynam interesować się tematem systemów ERP, bo chciałbym wprowadzić taki do mojej firmy. Wskazówka o staraniu się o dotacje unijne jest bardzo przydatna, muszę więcej o tym poczytać.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Aleksander · 8 miesięcy temu
    Bardzo ciekawy wpis. Nie spodziewałem się, że systemy ERP potrafią tak ułatwić pracę! Z tego co czytam, jest to bardzo opłacalny wybór.