Skip to main content

Artykuły dotyczące Twojego biznesu

Czym jest MRP i czym się różni od systemu ERP?

Prowadzenie dużej firmy wiąże się z koniecznością organizowania właściwego przepływu informacji. Odpowiednie skomunikowanie poszczególnych działów zapewnia efektywniejszą pracę i pozwala uniknąć nieporozumień. Na rynku znaleźć można wiele systemów, które pozwalają na odpowiednie zarządzanie całą firmą. Najpopularniejsze są systemy ERP oraz MRP. Czym się różnią?

Czym się różnią system ERP i MRP?

Czym jest system MRP?

O ile systemy ERP służą do zarządzania wszystkimi zasobami prowadzonej firmy, tak system MRP skupia się na planowaniu potrzeb materiałowych i skierowany jest do firm produkcyjnych. Wykorzystuje się go, by obliczyć ilość surowców niezbędnych do wykonania konkretnego zadania, zebrać wszystkie zadania w jednym miejscu i sprawdzić, czy możliwe jest ich zrealizowanie, biorąc pod uwagę aktualne stany magazynowe. Po dodaniu terminów dostaw surowców pomaga w ułożeniu odpowiedniego harmonogramu produkcji.

Jego największą zaletą jest możliwość przeanalizowania ruchu wszystkich materiałów, zoptymalizowanie ich zużycia i upłynnienie procesu produkcji poprzez odpowiednie zakolejkowanie zadań zależnie od dostaw.

Czym MRP różni się od ERP?

Największą różnicą między systemami ERP i MRP jest ich zastosowanie. Systemy ERP służą do zarządzania wszystkimi zasobami firmy, umożliwiając pełną kontrolę nad wszystkimi jej działami i koordynacją pracy na każdym poziomie. W przypadku systemu MRP zarządzanie ograniczone jest do zarządzania zasobami do produkcji, dlatego też jest to rozwiązanie dedykowane.

System MRP może być częścią systemu ERP, co bardzo często ma miejsce w przypadku zarządzania firmą, która łączy dział produkcji z innymi działami. Samego systemu MRP nie da się rozbudować ani dołączyć do niego dodatkowych modułów, dlatego też nie może stanowić rozwiązania uniwersalnego. Jego celem jest po prostu właściwe zarządzanie materiałami produkcyjnymi, co prowadzi do sprawniejszej produkcji bez przestojów oraz oszczędności wynikające z braku konieczności magazynowania zbędnych materiałów.

Jakie oprogramowanie do zarządzania firmą wybrać?

Na które rozwiązanie postawić?

Decydując się na wdrożenie sytemu, który usprawni zarządzanie firmą i pozwoli zaoszczędzić, niezbędne jest dopasowanie go tak, by wykorzystywać wszystkie dostępne możliwości. Jeśli firma zajmuje się jedynie produkcją, zbędne są rozbudowane systemy ERP, których większość możliwości pozostanie niewykorzystana. Dużo lepszy efekt można w takim momencie osiągnąć za pomocą tańszego systemu MRP, który wprowadzi możliwość osiągnięcia dużych oszczędności związanych z brakiem opóźnień w produkcji oraz brakiem konieczności przetrzymywania w magazynie nadmiaru materiału produkcyjnego.

System ERP warto zastosować w każdym przedsiębiorstwie, które musi łączyć pracę kilku różnych działów, ponieważ każdy z nich przez cały czas będzie posiadał dostęp do wszystkich danych z bazy i będzie mógł nanosić na nie poprawki we własnym zakresie. Wykorzystując system MRP jako moduł systemu ERP, można połączyć produkcję z pozostałymi działami i osiągnąć dużo więcej korzyści.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.