6 oznak, że Twoja firma potrzebuje systemu ERP
Czy uzgadnianie transakcji finansowych na koniec miesiąca zajmuje Twojej firmie więcej czasu niż powinno? Czy przy prognozowaniu sprzedaży polegasz na domysłach zamiast na twardych faktach i liczbach? Czy odczuwasz spadek wskaźnika zadowolenia klientów? Jeśli tak, są to wyraźne znaki, że Twoje przedsiębiorstwo jest w potrzebie posiadania skutecznego systemu ERP.
Należy pamiętać, że nie ma dwóch identycznych firm. Dlatego nie znajdziesz jednego, głównego wskaźnika, wpływającego na osąd o konieczności instalacji ERP. Poniżej znajdziesz kilka powodów, które pokazują, dlaczego firmy potrzebują systemów ERP i jakie problemy to rozwiąże. Jeśli pojęcie oprogramowania ERP jest Ci obce, przed przystąpieniem do lektury przeczytaj artykuł „Czym jest system ERP?”, który przybliży Ci to pojęcie.
Brak scentralizowanych procesów
Kiedy pracownicy używają jednego systemu oprogramowania do śledzenia, rejestrowania i przetwarzania informacji, a personel księgowy używa innego, utrzymanie wysokiego poziomu komunikacji i precyzji staje się żmudnym zadaniem. Firmy potrzebują wspólnego punktu interakcji, a jedna lokalizacja do przechowywania informacji w celu zaoszczędzenia czasu i wysiłku jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Kiedy uruchomisz wiele odrębnych ryzykujesz więcej nieefektywności i ryzyka ewentualnych szkody poprzez decentralizację procesów.
System ERP pomaga połączyć wszystkie aspekty poprzez centralizację procesów we wspólnym środowisku. Otrzymasz dokładne informacje z wszystkich działów, ponieważ system aktualizuje się w czasie rzeczywistym. W przypadku braku dokładnych danych, Twój inwentarz może ucierpieć i spowodować efekt fali na wszystkie elementy filmy, od finansów przez marketing i sprzedaż. ERP konsoliduje wszystko, dając wspólne miejsce do pobierania wymaganych informacji, aktualizowanych w każdej minucie.
Dostęp do potrzebnych informacji wymaga dużej ilości czasu
Jeśli Twoja firma opiera się na arkuszach kalkulacyjnych i systemach, które wymagają ciągłego monitorowania i aktualizacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że minie sporo czasu, zanim będziesz w stanie uzyskać odpowiedź na jakiekolwiek pytanie.
Jeśli Twoja firma nie funkcjonuje w błyskawicznym tempie, traci na konkurencyjności i tym samym na zyskach. Twoi pracownicy powinni być w stanie uzyskać dostęp do kluczowych danych natychmiast, bez opóźnień i bez konieczności poszukiwania ich w wielu miejscach. System ERP oferuje holistyczny widok całych operacji biznesowych, bez względu na to, kiedy go potrzebujesz. Pracownicy mogą uzyskać dostęp do właściwych danych w odpowiednim czasie, aby wykonywać swoją pracę sprawnie i skutecznie.
Księgowość jest czasochłonna i skomplikowana
W każdej firmie, księgowość jest pierwszym działem, który skorzysta najbardziej z systemu oprogramowania ERP. Dni papierowych faktur są już dawno minęły. To nie ma sensu, aby pracować każdego dnia ręcznie, przenosząc dane z papieru do systemu online. Ilość czasu spędzonego na tych zadaniach jest bezcelowa i powoduje znaczną utratę wydajności.
System ERP może wykonać te operacje w kilka sekund, co człowiekowi może zająć godziny. Pomyśl o czasie, który firma oszczędza stawiając na automatyzacje w księgowości. Dodatkowo, eliminuje to element potencjalnej pomyłki.
Uciążliwa sprawozdawczość finansowa
Ten punkt jest podobny do poprzedniego. Nie ma sensu inwestować godziny w konsolidację informacji związanych z księgowością, tak samo jak nie ma sensu spędzać godzin na tworzeniu raportów finansowych, kiedy jest dostępna łatwiejsza i wydajniejsza opcja. To aby uzgodnić i skonsolidować dane w niezliczonych arkuszy kalkulacyjnych i różnych aplikacji, trwa zdecydowanie za długo.
Odciąż swój personel księgowy od marnowania godzin na rozszyfrowywanie numerów, uzgadnianie danych i informacji utworzonych ręcznie. ERP przechowuje wszystkie dane finansowe i powiązane dane w ramach jednej bazy danych. Pracownicy mogą przygotować, wyodrębnić i skompilować raporty w o wiele prostszy i dokładniejszy sposób.
Częste błędy w zarządzaniu
Zarządzanie zapasami może być bezproblemowe, gdy firma jest mała. Ale w miarę rozwoju działalności staje się to znacznie trudniejsze. Potrzebujesz systemu do monitorowania i śledzenia, czy masz odpowiednią ilość produktu w odpowiednim czasie we właściwej lokalizacji dla nieprzerwanej działalności. Sprzedaż zostaje wstrzymana, jeśli nagle zabraknie towaru, co spowoduje opóźnienia do czasu nadejścia kolejnej dostawy. Co więcej, jeśli klient pyta o status wysyłki lub dostępność produktu, a sprzedawca nie może zapewnić szybkiej odpowiedzi, powoduje to spadkiem reputacji firmy.
System ERP utrzymuje wszystkie działy na tej samej bazie danych, dając każdemu dostęp do tych samych informacji, bez rozbieżności. Przedstawiciele działu obsługi klienta mogą odpowiedzieć na pytania klientów związane z zamówieniem i statusem wysyłki lub innych kwestii związanych z obsługą bez konieczności sprawdzania wyodrębnionych informacji z innych działów.
Wiele systemów ERP pozwala klientom po prostu zalogować się na swoje konto online i sprawdzić ich status zamówienia, całkowicie eliminując potrzebę kontaktu ze sprzedawcą. Jednocześnie menedżerowie logistyki mogą na bieżąco zobaczyć rzeczywisty stan zapasów i ponownie zamówić więcej produktów, aby zaspokoić popyt lub wymagania produkcji.
Skomplikowane procesy IT
Zarządzanie wieloma systemami rozproszonymi po całym przedsiębiorstwie może być koszmarem dla działu IT. Muszą oni dostosowywać, integrować i utrzymywać każdy z nich z osobna, a także regularnie aktualizować system. Wszystko to może prowadzić do złożoności, ogromnych kosztów i marnowania zasobów ludzkich i czasowych. Jednolity system ERP eliminuje ten problem.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Porównanie systemów ERP
-
CRM czy ERP - który z nich wybrać?
-
Systemy POS w realizacji sprzedaży i obsłudze klienta
-
Systemy ERP - w jakich sektorach się sprawdzą?
-
Jaki moduł systemu ERP wybrać i czym się kierować?
Najnowsze wpisy:
-
System ERP - jakie korzyści zapewnia w przedsiębiorstwie?
-
Perspektywy ERP 2024: Okiem ekspertów
-
Czy ERP może zastąpić system PIM?
-
Wdrażanie systemu ERP - przeczytaj, kiedy nie jest zalecane
-
Czym jest MRP i czym się różni od systemu ERP?